Przegląd Elektrotechniczny
tttt/div>

Oldest magazine of Polish electrician. It appears since 1919.

strona w języku polskim english page



No/VOL: 06/2024 Page no. 164

Authors: Tomasz Szul :

Title: Porównanie metod wyznaczania zapotrzebowania na energię końcową do ogrzewania na przykładzie budynku mieszkalnego jednorodzinnego

Abstract: Dla przykładowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego oszacowano rzeczywiste zużycie energii na ogrzewanie wykorzystując dane o zużyciu gazu za pięć sezonów grzewczych. Następnie oszacowano zapotrzebowanie na energię użytkową i końcową na ogrzewanie w oparciu o osiem metod obliczeniowych, takich jak: metody zawarte w metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków z lat 2008, 2015 i 2023, metody opisane w normach PN-B 02025 oraz EN 832, a także metodzie termicznej bazującej na normie PN-66/B-02419. Następnie przeprowadzono analizę porównawczą metody opartej na faktycznie zużytej energii z metodami obliczeniowymi dla standardowych warunków klimatycznych, wyznaczając wartości względnych błędów oszacowania. Pozwoliło to wyłonić metody, które dają wyniki oszacowania zużycia energii końcowej na ogrzewanie budynku najbardziej zbliżone do wartości rzeczywistych.

Key words: charakterystyka energetyczna budynku, ogrzewanie budynków, rzeczywiste zużycie energii, energia końcowa, stopniodni sezonu grzewczego.

wstecz