Przegląd Elektrotechniczny

Najstarsze czasopismo elektryków polskich. Ukazuje się od 1919 roku.

strona w języku polskim english page



Numer: 01/2024 Str. 28

Autorzy: Somchai Arunrungrusmi , Rintaro Nishihara , Toshio Bouno , Toshifumi Yuji , Wittawat Poonthong , Narong Mungkung , Noritsugu Kamata , Surachai Thammayarit :

Tytuł: Ptojekt typu pompowego dla mikroelektrowni hydroelektrycznej Turgo Impulse do zasilania awaryjnego

Streszczenie: W tej pracy opracowano mikroelektrownię wodną impulsową turgo, wykorzystując przepływ wody w naturalnym rurociągu do przygotowania zasilania w sytuacjach awaryjnych w miejscach katastrofy. Zawór kulowy z napędem zastosowano eksperymentalnie do kontrolowania objętości wody przy zmianie na napięcie wyjściowe w różnych warunkach słupa wody, w tym 4,5 m, 6,0 m i 8,0 m. W celu uzyskania wyników zbadano wpływ spadku ciśnienia wody w zależności od natężenia przepływu wody, liczby obrotów i napięcia wyjściowego. Należy pamiętać, że liczba obrotów ma znaczący wpływ na generator prądu. Stwierdzono, że wytwarzana moc obciążenia będzie się zmieniać w zależności od rezystancji obciążenia. Wspomniano, że wraz ze wzrostem liczby obrotów wzrośnie napięcie wyjściowe, które prezentuje maksymalne napięcie 78 V, obroty 1035 min -1 i przepływ wody 583,3 x 10-3 m3/s po 8,0 m słupa wody. A dla ustawionego słupa wody na 4,5 m i 6,0 m pokazano napięcie wyjściowe odpowiednio 53 V i 63 V. W rezultacie optymalny wynik uzyskał słup wody wynoszący 8,0 m, który wykazał największą moc około 5,0 W przy zastosowaniu do ładowania telefonów komórkowych.

Słowa kluczowe: impuls turgo, mikroelektrownia wodna, przepływ wody, katastrofa rdzeń magnetyczny, błąd amplitudowy i kątowy

wstecz